Aktualności

Konferencja na zakończenie projektu "RÓWNE SZANSE"

 

KOMPLEKSOWE wsparcie, zakładające  INDYWIDUALNE podejście współpracujących ze sobą specjalistów wykorzystujących narzędzia aktywizacji zawodowej i społecznej umożliwiły efektywniejsze diagnozowanie i rozwiązywanie problemów. Założeniem projektu było i nadal jest stworzenie przez zespół specjalistów planów pomocy rodzinie. Z indywidualnymi osobami, zawarto kontrakty socjalne , w oparciu o które uczestnicy projektu rozwiązywali i będą rozwiązywać problemy stojące na przeszkodzie do samodzielności ekonomicznej, aktywizacji zawodowej, integracji społecznej. Głównym celem projektu było i jest jest pomoc jego uczestnikom w przezwyciężeniu trudności które sprawiają, iż korzystają oni ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej. Niezależnie od różnic, jakie dzielą poszczególne grupy osób biorących udział w realizacji projektu ,, Równe Szanse’’ to są to osoby zagrożone wykluczeniem zawodowym i społecznym i są głównymi klientami pomocy społecznej w naszej Gminie.

 Osoby te charakteryzuje nie tylko niskie wykształcenie, brak kwalifikacji zawodowych, ale także atrofia umiejętności społecznych, deformacja postaw, stany frustracyjne, uleganie nałogom oraz pogarszanie się stanu zdrowia co prowadzi do wykluczenia z rynku pracy, a w dalszej konsekwencji wykluczenia społecznego nie tylko osoby, lecz całej jej rodziny. Często trudna sytuacja rodzinna wynikająca z zagubienia, bierności, izolacji społecznej oraz dziedziczenia niewłaściwych postaw i zachowań utrudnia lub wręcz uniemożliwia zaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny, zmuszając ją do korzystania z pomocy finansowej Ośrodka Pomocy Społecznej, która staje się alternatywnym sposobem zaspokajania potrzeb. Pomoc ta często staje się substytutem dochodów, które rodzina osiąga nie zmieniając jednocześnie swojej trudnej sytuacji. Ograniczając samodzielność, motywacje i zaangażowanie w rozwiązywanie własnych problemów, formułuje przekonanie, że bez niej rodzina sobie nie poradzi.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wyszedł naprzeciw trudnościom i oczekiwaniom mieszkańców naszej Gminy. Wsparciem zostały objęte wszystkie grupy społeczne tzn.
 - Osoby pozostające długotrwale bezrobotne
 - Osoby uzależnione od alkoholu ( sprawcy przemocy domowej) jak i osoby współuzależnione
 - Dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych zagrożone wykluczeniem społecznym
 - Młodzież pozostająca pod nadzorem kuratora
 - Osoby, które opuściły zakład karny
 - Osoby niepełnosprawne.


 W 2009 roku wsparciem zostało objętych 10 kobiet z terenu Zawoi i Skawicy w wieku od 26 do 43 lat. Były to osoby korzystające z Pomocy Społecznej, które nie pracowały i były w wieku aktywności zawodowej, w szczególności długotrwale bezrobotne o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Zawarto z nimi kontakty socjalne jako narzędzie służące do aktywizacji zawodowej Pomoc i wsparcie w ramach projektu miały charakter kompleksowy ponieważ wszystkim uczestniczkom projektu zapewniono : diagnozę potencjału zawodowego i szkoleniowego uwzględniającego potrzeby lokalnego rynku pracy, poradnictwo zawodowe ułatwiające wybór odpowiedniego zawodu, możliwość odbycia kursu ( kurs kasy fiskalne’’)skutkującego uzupełnieniem kwalifikacji zawodowych potwierdzonym stosownym zaświadczeniem.

 Innowacyjność i kompleksowość to sprofilowanie projektu dla bezrobotnych zgodnie z ich predyspozycjami i potrzebami lokalnego rynku pracy, zdobycie doświadczenia zawodowego , pośrednictwo w poszukiwaniu pracy przy wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy. Aby działania przyniosły pożądany efekt zaplanowano konsultacje psychologa i doradcy zawodowego na czas trwania projektu. Cel główny projektu został osiągnięty gdyż po przeprowadzonej ewaluacji pracę, -co prawda dorywczą ale i na umowę podjęło aż 6 osób. Co kontrolujący realizację projektu uznali za nielada sukces. W 2010 rok Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawoi po raz kolejny przystąpił do realizacji projektu systemowego ,, RÓWNE SZANSE” Wniosek o dofinansowanie został zatwierdzony przez Instytucje Pośredniczącą na lata 2010-2012.
W czasie realizacji projektu wsparciem zostały objęte 3 grupy osób, które wymagają szczególnej pomocy ze strony środowiska. Z danych Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawoi oraz z informacji uzyskanych z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Sądu Rodzinnego wynika , iż taką grupą osób były :

 • Osoby uwikłane w przemoc domową (zarówno osoby uzależnione jak i współuzależnione)
 • dzieci i młodzież jako otoczenie zagrożone wykluczeniem społecznym
 Łącznie wsparciem objęto w roku 2010, 42 osoby z czego: 11 to osoby uzależnione, 10 to osoby wspołuzależnione, 21 osób to dzieci z rodzin dysfunkcyjnych jako otoczenie zagrożone wykluczeniem społecznym.

 Dla osób tych zaplanowano następujące formy wsparcia:
 • konsultacje psychiatryczne dla osób uzależnionych oraz osób stosujących przemoc w rodzinie
 • terapia w systemie otwartym mająca na celu uświadomienie sobie swojego uzależnienia
 • konsultacje psychologiczne dla osób uzależnionych- trening umiejętności kontrolowania swojej agresji
 • grupa korekcyjno-edukacyjna dla osób stosujących przemoc w rodzinie

WSPARCIE DLA OTOCZENIA czyli dzieci i współmałżonków :

 • grupa wsparcia
 • zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci
 • wyjazd nad morze( Łeba) w formie KOLONI dla dzieci podczas którego miały okazję: rozwijać swoje umiejętności społeczne takie jak komunikacja społeczna, integracja społeczna, rozwijanie twórczego myślenia i umiejętność współpracy w grupie.

 W latach 2011-2012 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przystąpi do dalszej realizacji projektu. Grupami docelowymi będą : w 2011 – osoby, które opuściły zakład karny, młodzież pozostającą w zainteresowaniu Sądu Rodzinnego , w 2012- osoby niepełnosprawne.

 Następnie zostały zaprezentowane tematy zgodnie z programem konferencji przez zaproszonych Prelegentów. Dla wszystkich uczestników został przygotowany poczęstunek i na zakończenie konferencji otrzymali gadżety współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z logiem GOPS-u .

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego