O Projekcie


Zakres tematyczny projektu "RÓWNE SZANSE" wpisuje się w ramy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

OPIS PROJEKTU

Zawoja, największa pod względem powierzchni wieś w Polsce, położona w Beskidzie Żywieckim, w górnym biegu rzeki Skawicy, u północnych podnóży masywu Babiej Góry ( 1725 m n.p.m.) pomiędzy Pasmem Jałowieckim na północnym zachodzie, a Pasmem Polic na południowym wschodzie. Dominującym problemem występującym na terenie Gminy jest problem bezrobocia. Jest czynnikiem bardzo niepokojącym gdyż ma bezpośredni wpływ na sytuację materialno-bytową w znacznej ilości rodzin z terenu Gminy i przyczynia się do powstawania zjawisk patologicznych takich jak: alkoholizm, kryzys małżeński, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i powoduje dezintegrację rodziny. Na poziomie indywidualnym powoduje brak wiary w siebie, obniżenie samooceny, brak chęci do przezwyciężania trudnej sytuacji związanej z brakiem pracy. Motywacją do tworzenia programów pomocy dla osób bezrobotnych jest właśnie świadomość negatywnych konsekwencji tego zjawiska.

Większość długotrwale bezrobotnych klientów Ośrodka Pomocy Społecznej to osoby, które nie spełniły wymagań rynku pracy, a ich bierność na rynku pracy skutkuje zmniejszeniem szans na podjęcie zatrudnienia, postępujące zużycie kwalifikacji, wtórne przystosowanie i utratę atrakcyjności dla potencjalnego pracodawcy. Analiza statystyczna bezrobotnych z Gminy Zawoja przedstawia się następująco: kobiety - 174-63%, do 25 roku życia 53 - 19,3%, długotrwale bezrobotni 142 - 51,6%, powyżej 50 roku życia 61 - 22,2%, bez kwalifikacji zawodowych 102 - 37,1%, samotnie wychowujący co najmniej 1 dziecko do 18 roku życia 15 - 5,5%, niepełnosprawni 5- 1,8%, kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka 72 - 26,2%, bez doświadczenia zawodowego 67 - 24,4%. Analiza dokumentacji 40 bezrobotnych objętych wsparciem i pomocą OPS wskazuje na trudną sytuację materialno- bytową i życiową osób pozostających bez pracy. Wśród tych osób do programu zaproszonych zostanie 10 osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej(min.6 miesięcy). Z analizy dokumentacji tych osób wynika, że dominującymi barierami uniemożliwiającymi im podjęcie zatrudnienia są: niskie wykształcenie, brak specjalistycznych umiejętności zawodowych- kwalifikacje zawodowe nie odpowiadające oczekiwaniom potencjalnych pracodawców, brak umiejętności poruszenia się na rynku pracy, niski stopień aktywności do poszukiwania pracy, niski poziom wykształcenia.

 Przedstawione czynniki wykazują na konieczność objęcia osób kompleksowym systemem wsparcia. Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu jest konieczność i potrzeba zwiększenia efektywności i promocji integracji społecznej i zawodowej na terenie Gminy Zawoja. Zakres i skala problemów współtowarzyszących zjawisku bezrobocia wykazanych w diagnozie, danych statystycznych oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Zawoi na lata 2007-2011 wskazuje na konieczność podjęcia pracy z tą grupą klientów GOPS.

 W trakcie realizacji projektu zaplanowano zastosowanie instrumentów aktywnej integracji( aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej)realizowanych przez pracowników socjalnych, psychologa, wykonawców i pracodawców. Narzędziem zastosowanym w trakcie realizacji projektu będzie kontrakt socjalny. Działania te koncentrować się będą na : zorganizowaniu i sfinansowaniu treningów umiejętności społecznych- nabywanie umiejętności poruszania się na rynku pracy, sfinansowanie biletu na szkolenie, sfinansowanie badań w medycynie pracy, przyuczenie do zawodu, przekwalifikowanie, podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych będących klientami Pomocy Społecznej.

Zrealizowanie celu głównego projektu możliwe będzie dzięki osiągnięciu następujących celów szczegółowych:
 -zwiększenie motywacji do działania i zaufanie we własne siły osób bezrobotnych
 - zwiększenie zdolności komunikacyjnych uczestników projektu
 - zwiększenie kwalifikacji zawodowych i zdobycie umiejętności ponownego zaistnienia na rynku pracy
 - doskonalenie posiadanych umiejętności zawodowych przez osoby bezrobotne i podjęcie zatrudnienia
 - zwiększenie świadomości poruszania się na rynku pracy

Działania w ramach projektu są zgodne z właściwymi politykami i zasadami wspólnotowymi:
 - równość szans( wyrównywanie szans na rynku pracy, promowanie partnerskiego wzorca podziału ról społecznych i zawodowych)
 -rozwój lokalny( zmniejszenie obszaru wykluczenia społecznego i wzrost poziomu wykształcenia)
 - innowacyjność( aktywna integracja)
 - rozwój społeczeństwa informacyjnego( doskonalenie kwalifikacji i dostosowanie umiejętności do potrzeb rynku pracy).

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego